You are here: Home > Svatba, Zajímavinky > Oblečení na svatbu

Oblečení na svatbu

oblečení na svatbu 1 Oblečení na svatbuNejen nevěsta a ženich se starají o to co si obléci na svatbu, proto věřím, že oblečení na svatbu bude zajímat i svatebčany.

Nevěsty, čtěte co všechno je potřeba a jak si správně vybrat svatební šaty, a podívejte se jaké možnosti má Váš nastávající, a co obléci na svatbu dětem a svatebčanům. Slakkie přeje hodně inspirace…

Kde si pořídit svatební šaty?

Není pochyb o tom, že na každé svatbě bývá středem pozornosti především nevěsta ve svých krásných svatebních šatech. Proto je nezbytné věnovat jejich výběru speciální pozornost. Nabídka střihů, materiálů i barev je dnes již velmi bohatá a při výběru záleží především na možnosti a ochotě investovat.

Nejčastější a nejoblíbenější způsob, jak si pořídit svatební šaty, nabízejí půjčovny a svatební salóny. Výhodou je možnost vyzkoušet více modelů a rozhodnout se podle toho, který vám nejlépe sedí. Ve většině salónů budou ochotni provést na svatebních šatech i menší úpravy. Spolu s šaty vám půjčí svatební závoj, pelerínu či bolerko a nakoupit můžete bižuterii a ozdoby do vlasů, vše tak pořídíte na jednom místě. Zkušený personál dokáže poradit i s výběrem doplňků. Doba zapůjčení bývá většinou tři až pět dní, cena se pohybuje v rozmezí od 2 000 do 15 000 Kč. S vyšší cenou je nutné počítat především ve značkových salónech a ve velkých městech, kde ale bývá také větší výběr. Při rezervaci zaplatíte zálohu, výše se různí od 1 000 Kč až do poloviny půjčovného.Kde si pořídit svatební šaty Oblečení na svatbu Jestliže se rozhodnete nechat si šaty ušít na míru, budou originální a šité přímo pro vás, přesně podle vašich představ. Ve specializovaném krejčovství nebo svatebním salónu vám nabídnou katalog, z něhož si můžete model vybrat. Pokud si necháte šít šaty u švadleny, není na škodu zjistit si dopředu reference. Běžná švadlena nešije svatební šaty každý den a výsledkem byste mohla být zklamaná. Předem se domluvte na materiálu a potřebném množství látky. Za ušití dáte obvykle kolem 2 000 Kč, musíte však připočítat částku za materiál, tím se může cena výrazně navýšit.

Nákladnější variantou bývá zakoupení svatebních šatů, vysoká cena ovšem nemusí být podmínkou. V běžné obchodní síti se ceny pohybují od 7 000 Kč za levnější modely až po několik desítek tisíc za šaty značkové od módních návrhářů. Existuje však několik možností, jak se dají i značkové modely pořídit podstatně levněji.
Stačí třeba zavítat na některý ze svatebních veletrhů, které se pravidelně konají například v Praze, Brně nebo Ostravě. Veletrhů se obvykle účastní velké množství firem nabízejících svatební zboží a služby, vystavované zboží bývá prodáváno s často výraznou slevou.
Také ve svatebních salónech se dá občas výhodně nakoupit. Většina salónů se snaží svůj sortiment stále obměňovat, proto čas od času pořádají výprodeje svatebních šatů, někdy až se slevou ve výši 75%.
Velmi populárním se stalo nakupování přes internet. Internetové svatební salóny nabízejí služby natolik propracované, že nemusíte mít strach objednat si šaty vyrobené na zakázku, aniž by vás někdo viděl a změřil. V katalogu si vyberete šaty, které se vám líbí, vyplníte objednávkový formulář, přesně zadáte své míry a do několika týdnů vám přijdou dokonale padnoucí šaty. Ceny nebývají o mnoho vyšší než při zapůjčení, zaplatíte od 5 000 do 15 000 Kč.
Pokud ovládáte alespoň částečně angličtinu nebo němčinu, můžete se zaregistrovat na internetové aukci eBay a vydražit si značkové svatební šaty. Vybírat můžete od prodejců z celého světa. Dražby fungují na principu nejvyšší nabídky, vy jen zadáte maximální částku, kterou jste ochotna investovat a čekáte, zda někdo nenabídne víc. V případě výhry sdělíte prodávajícímu vaše míry a další požadavky a můžete se těšit na krásné šaty za sympatickou cenu, obvykle nižší než byste zaplatila u nás. Než začnete nakupovat, přečtěte si hodnocení prodávajícího, která udělují kupující. V případě více negativních nebo žádných raději neriskujte.

Ať už se rozhodnete pořídit si šaty kdekoliv, nezapomeňte vybírat a rezervovat s dostatečným předstihem, raději tři až šest měsíců před svatbou.

Svatební šaty – jaký je Váš styl?

Svatební šaty jaký je Váš styl Oblečení na svatbuRozhodujete se, jaké svatební šaty zvolit pro Váš velký den? Přestože záleží hlavně na Vašem vkusu, je třeba neopomenout další okolnosti. Jaké, to se dozvíte v našem dnešním článku.

Především byste měla vybírat takové svatební šaty, které ladí barvou i stylem k Vaší osobnosti. Neméně důležitý je i styl, v němž se odehrává svatba. Jiné svatební šaty se hodí k obřadu na zámku a jiné obléknete na svatbu v přírodě.
Šaty by měly být v každém případě především pohodlné, tak abyste se v nich mohla cítit celý den příjemně.

Záleží na tom, jestli dáváte přednost stylu romantickému, elegantnímu, extravaganci, nebo se budete cítit lépe v kalhotovém kostýmu pánského stylu.

Pro romantický styl jsou charakteristické šaty bohatě zdobené, ať už krajkou, volánky, výšivkami, perlami či kamínky, s širokou kolovou sukní vyztuženou obručemi. Slušivé jsou zdobené korzety. Nevěsta by neměla zapomenout na svatební závoj nebo vlečku. Současným trendem jsou kontrastní barvy na bílém podkladě. Šaty mohou být ozdobeny tmavou mašlí nebo krajkovou aplikací, velmi moderní je černá barva.

Elegantní styl klade důraz na ženskost a siluetu. Jednoduché svatební šaty dokonalého střihu obkreslují štíhlou postavu, ušity jsou z prvotřídních materiálů a zdobeny luxusními detaily. V oblibě zůstávají korzety, úzká sukně může přecházet do vlečky. Módní jsou i šaty pouzdrové. Jako doplněk působí velmi elegantně široký klobouk, odvážnější nevěsty mohou zvolit i klasický pánský cylindr.

Extravagantní modely se vyznačují nápaditostí, originalitou, netypickými střihy, materiály a barevnými kombinacemi. Dovolit si je mohou ženy, které jsou rády středem pozornosti. V půjčovnách obvykle velký výběr nebývá, protože většina nevěst dává stále přednost spíš klasice. Originální model si můžete nechat vyrobit na zakázku přímo u módního návrháře.

Kalhotový kostým nebo kalhoty doplněné zdobeným živůtkem či tunikou představují pánský styl. Ten je určen především pro ženy, které se v šatech a sukních necítí dobře a nebojí se odbočit od klasiky. Kostým často volí i starší nevěsty a ženy, které se nevdávají poprvé. Barvy vybírejte spíše světlé, bílou nebo krémovou, abyste nesplynula s davem svatebčanů.

Módní trend přeje korzetovým střihům a jednoduchým splývavým sukním. Délka není nijak omezena, mohou být dlouhé až na zem nebo krátké nad kolena. Látky převažují lehké a jemné, zejména hedvábí, satén, organza, šifon, krajka a mačkaný, tzv. vrapovaný materiál. V popředí barev jsou stále bílá, krémová a všechny pastelové, přibývají ale i výraznější jako červená, fialová nebo zlatá. Velmi oblíbená je holubí šeď.
Ustupuje zdobení korálky a kamínky a přednost dostávají složité výšivky a krajky.
Šaty musí vyjadřovat především originalitu a ženskost.

Svatební šaty pro nekonfekční velikost

Svatební šaty pro nekonfekční velikost Oblečení na svatbuJste hodně vysoká, malá, širší, tenčí? I Vy si zasloužíte ty nejúžasnější svatební šaty, v kterých budete jako princezna!

Při výběru svatebních šatů je třeba přihlédnout také k tělesným proporcím nevěsty. I drobné detaily pomohou opticky ubrat pár kil, prodloužit nohy či zvýraznit pas.

Jste štíhlá a vysoká? Pak máte velkou výhodu. Slušet vám bude jakýkoliv střih, nemusíte se v ničem omezovat. Můžete tedy klidně experimentovat a vyzkoušet nějaký originální model. Snad jen pokud jste opravdu vysoká, dejte přednost dlouhým šatům před mini.

Ženy baculaté s širokými rameny by měly volit svatební šaty s rukávky případně silnějšími ramínky a výstřihem do V, s rozšířenou hladkou sukní princesového nebo balonového střihu. Vyvarujte se zdobení velkými vzory, naopak můžete vybrat šaty s drobnou barevnou aplikací. Naprosto nevhodné jsou šaty obepínající postavu a bohaté volánkové sukně. Obujte boty na podpatku, protáhnou postavu do výšky.

Pro drobné nevěsty s dětskou či chlapeckou postavou se nejlépe hodí šaty s výrazným zdobením, volánky nebo řasením přes prsa a bohatou širokou sukní. Pokud zvolíte šaty korzetové, měly by mít všité košíčky s vycpávkami. Jestli se nebojíte barev, můžete odlišit korzet od sukně, korzet by měl mít výraznější barvu. Nehodí se pro vás šaty příliš jednoduché, vyhněte se úzkým splývavým sukním.

Pokud máte nesouměrnou postavu, je třeba opticky zvýraznit ty partie, které jsou méně dominantní. Toho docílíte zdobením, volánky a nabíráním právě v těchto místech. Široké boky zakryjete rozšířenou sukní princesového střihu, k ní můžete zvolit živůtek se spadlými rukávy nebo bez rukávů. Odhalená ramena připoutají pozornost vašemu dekoltu. Pokud máte malá prsa, vyhněte se výstřihům do V.
Jestliže máte opačný problém a potřebujete spíš skrýt velká prsa a zvýraznit úzké boky, zvolte šaty korzetové se šněrováním. Slušet vám bude srdíčkový výstřih, přes holá ramena a paže můžete obléci lehký krajkový kabátek nebo přehodit šálku. Sukni vyberte širokou, bohatě zdobenou.

Nastávající maminky, které už se nevejdou do klasických střihů, se nemusí snažit zakrýt rostoucí bříško za každou cenu. I pro ně dnes existuje velký výběr střihů, v nichž budou působit elegantně a něžně. Nejvhodnější jsou šaty empírové, které se rozšiřují pod prsy. Mohou být dlouhé až na zem nebo krátké ke kolenům. Nikde vás nebudou tlačit a budete se v nich cítit velmi pohodlně.

Jestli si nejste jistá, jaký styl a střih je pro vás ten pravý, zajděte se poradit s odborníkem. Vizážista nebo stylista se postará o váš celkový vzhled. Poradí nejen s výběrem šatů, ale dohlédne i na to, aby ladily veškeré doplňky, účes a líčení. Nevěsty využívají těchto služeb stále častěji a určitě se to vyplatí. Za radu specialisty zaplatíte od 1 000 do 5 000 Kč, v závislosti na rozsahu služeb.

Svatební závoj nebo klobouček?

Závoj nebo klobouček Oblečení na svatbuMáte v plánu být tradiční nevěstou se svatebním závojem, nebo dáváte přednost kapce extravagance a vsadíte na slušivý klobouček?

Mezi nejoblíbenější doplňky svatebních šatů patří svatební závoje. Najdete je obvykle ve třech délkách, krátký na ramena, delší do půli zad nebo dlouhý až na zem. Hodí se především ke klasickým šatům a nevěsty v nich působí velice něžně. Vybírat a zkoušet byste měla současně s šaty, ke každým šatům se hodí svatební závoj jiný. K dlouhým elegantním šatům volte delší svatební závoj, pokud máte šaty krátké, bude vhodnější naopak některý z kratších. Může splývat dozadu přes ramena nebo halit obličej. Závoje najdete v mnoha různých provedeních, od těch nejjednodušších bez zdobení, až po bohatě zdobené výšivkou, korálky, perličkami, často bývají i lemované krajkou. Máte možnost vybírat z několika barevných variant, tak aby bylo možné sladit svatební závoj s barvou šatů. Až půjdete na zkoušku ke kadeřnici, je dobré vzít závoj sebou a vyzkoušet ho dohromady s účesem. I druh účesu hraje při výběru závoje důležitou roli. Svatební závoj se připevňuje do vlasů pomocí hřebínků, buď shora, nebo dolů pod drdol. Jestliže budete mít ozdoby ve vlasech, měly by korespondovat se zdobením závoje, případně vyberte závoj jednoduchý průhledný bez ozdob. Spolu se závojem můžete zasadit do vlasů i korunku, budete vypadat jako princezna.
Svatební závoj si můžete vypůjčit nebo zakoupit ve svatebním salónu, případně nechat si ušít vlastní. Cena za půjčení se pohybuje kolem 300 – 800 Kč, koupíte ho za 500 – 1500 Kč, většinou záleží na délce závoje.

Klobouky jsou méně obvyklé a často bývají neprávem považovány za historickou záležitost. V současnosti jsou ale opět velice módní, především odvážnější nevěsty často dávají přednost klobouku před závojem. Podle velikosti, tvaru a zdobení může buď doplňovat svatební účes, nebo tvořit přímo dominantu celého outfitu. Klobouky se hodí především k šatům moderního stylu, bez ramínek a s úzkou sukní. Vlasy si nechte vyčesat do drdolu. Zvolit můžete velký klobouk se širokou krempou, klasický cylindr, vhodný k pánskému stylu svatebních šatů, či malý klobouček ala 30. léta. K jednoduchým šatům se nemusíte bát vybrat klobouk neobvyklý a extravagantní. Inspiraci najdete u módních návrhářů. Moderní ozdobou klobouků jsou mašle, především u širokých typů. Mohou být krajkové, ze síťoviny, v různých barvách. Elegantně a žensky budete vypadat i v klobouku bez zdobení.
Klobouky se dají pořídit buď ve svatebním salónu, nebo ve specializované prodejně, kde vám budou schopni vyrobit i klobouk na míru. Pokud si ho půjčíte, zaplatíte podobně jako za svatební závoj, zhruba do 800 Kč. Nový koupíte od 1000 do 3000 Kč.

Jak připevnit a upravit svatební závoj?

Jak připevnit a upravit svatební závoj Oblečení na svatbuS dokonalým svatebním účesem i s připevněním závoje a dozdobováním vlasů vám jistě poradí zkušená kadeřnice, ale dobrých rad a tipů před svatbou není nikdy dost.

Ke svatbě v romantickém duchu patří romantické doplňky, nejen bílé “princeznovské” šaty, ale také dlouhý svatební závoj. Význam závoje, stejně jako jiných doplňků svatebních šatů se vysvětluje mnoha způsoby. V každém případě patří mezi pozůstatky dávných kultur, kdy byly nevěsty tradičně zahalovány a při svatebním obřadu předávány manželovi jako čisté a neposkvrněné.

Zvedání závoje symbolizuje mužovu nadřazenost, nevěsta, která si zvedne svatební závoj sama, dává najevo více samostatnosti a nezávislosti. Podle tradic svatební závoj přísluší jen těm nevěstám, které se vdávají poprvé, stejně jako bílá barva šatů.

Před symbolikou a významem tradic je tu však mnohem praktičtější problém – jak upravit vlasy a především závoj, aby zdokonalil a zvýraznil půvab svatebního účesu?

Nejčastějšími účesy doplňované závojem bývají nejrůznější drdoly, více i méně komplikované. Závoj připnete pod drdol a ten můžete ještě libovolně dozdobit drobnými kvítky nebo perličkami, mějte však na paměti, že v jednoduchosti je krása, zdobení nepřehánějte a přizpůsobte je stylu šatů.svatební závoj 300x174 Oblečení na svatbu

Svatební závoj sluší i nevěstám s krátkými vlasy, nebo je tu možnost příčesku. Pečlivě vybírejte barevný odstín, aby přirozeně ladil s vašimi pravými vlasy.

Slušivé jsou také kloboučky s krátkým závojíčkem přes obličej, nebo jen drobné ozdoby do vlasů.

Krásně vypadají rozpuštěné vlasy, např. natočené kulmou nebo na velké natáčky, ozdobené čelenkou, se závojem připevněným hřebenem do stočených pramínků zpevněných sponkami.svatební závoj 2 300x197 Oblečení na svatbu

Svatební závoj lze také dozdobit navázanými květy nebo okvětními lístky. K takovému závoji už není nutné příliš zdobit samotný účes. Přízdoba by měla samozřejmě ladit se svatební kyticí a ostatními doplňky.

Účes vybírejte také podle tvaru obličeje. Bezproblémový je oválný tvar, ke kulatému obličeji se příliš nehodí uhlazený drdol, spíše nechte volné, mírně natočené prameny vlasů splývat podél obličeje. K takovému účesu pak můžete začít bez obav vybírat romantický svatební závoj.

Závoj si můžete vybrat jednoduchý, bez ozdob a lemování, nebo bohatý, několikavrstvý. Opět záleží na modelu šatů a vaši představě o celkovém vzhledu. Jste-li už rozhodnutá pro klasický vzhled princezny a tomuto stylu jste přizpůsobila účes i šaty, můžete si dovolit i několikametrový svatební závoj, skvěle doplní šaty s vlečkou a perfektně se hodí hlavně ke klasické svatbě v kostele.svatební závoj 3 300x223 Oblečení na svatbu

Přestože může být složité vybrat si z tolika možností jeden jediný, pro vás dokonalý styl, nikdy nekombinujte více možností dohromady, aby v celkovém dojmu nezaniklo to, co by naopak mělo vyniknout.

Svatební boty a střevíčky

Svatební boty a střevíčky Oblečení na svatbuKonečně jste našla svůj vysněný model svatebních šatů a nyní vás čeká výběr neméně důležitých doplňků? Nechte se inspirovat, ale nezapomínejte, že při výběru bot by mělo být na prvním místě vaše pohodlí.

Boty bývají důležité pro každou ženu, alespoň pro zvláštní příležitost. Mít dokonalé boty ke svatebním šatům je proto nutné a samozřejmé. Nevybírejte boty dřív, než budete mít jistotu, že jste si už vybrali dokonalé šaty, protože těm musíte výběr bot přizpůsobit. Ladit musí nejen barvou, ale i stylem.

Je lepší si svatební boty koupit nebo půjčit?

Stejně jako samotné šaty, či jiné doplňky, i svatební střevíce pro nevěstu a boty pro ženicha je možné pouze zapůjčit. Budou tomu nejspíš nakloněni hlavně pánové, kteří nejsou zvyklí nosit oblek a k tomu příslušnou obuv, argumentující tím, že zakoupené boty už po svatbě nevyužijí. Neměli bychom však zapomínat, že svatba je náš velký den a neměli bychom jej “protrpět” v zapůjčených botách, na které jsme si nestihli zvyknout, prošlápnout je a u kterých třeba až později zjistíme, že nám nesedí a nejsou dost pohodlné na to, abychom v nich strávili celý den. Koupíte-li boty s předstihem, máte čas je vyzkoušet a zvyknout si na ně. A i když už je po svatbě nevyndáte z krabice, budete mít krásnou památku na svůj svatební den a svatební šaty, které byly právě jen vypůjčené a které jste musela vrátit.

Svatební střevíčky pro princeznu

Vdáváte se v létě a vybrala jste si romantické šaty jako pro princeznu? Pak se pro vás výborně hodí něžné střevíčky nebo sandálky na podpatku, v barvě ladící k šatům a s drobnými ozdobnými doplňky, jako jsou lesklé kamínky, perly, nebo jemná stužka kolem kotníku.Svatební střevíčky pro princeznu Oblečení na svatbu

Jednoduché a elegantní svatební boty

Střízlivé a elegantní lodičky jsou oblíbené, protože se hodí snad ke každému typu šatů. Jsou výborným doplňkem také ke kostýmkům a k šatům jednoduchého, elegantního střihu. Budou-li vaše šaty nebo kostým lehce zdobené, boty se stejným nebo podobným zdobením a ve stejné barvě dokreslí perfektní dojem.Jednoduché a elegantní svatební boty 300x81 Oblečení na svatbu

Vysoké podpatky – jehly

Extrémně vysoké podpatky typu jehly mohou být lákavé, ale pro svatební den naprosto nevhodné, nechcete-li hned po obřadu vklouznout do něčeho pohodlnějšího. I následné fotografování se totiž může protáhnout a vy tak můžete velmi brzy ztratit veškeré nadšení, právě kvůli nepříjemnému tlačení a obtížné chůzi. A co teprve čeká-li vás tanec? Navíc je tu zvýšené riziko zakopnutí a pádu a to jistě není to, čím byste chtěla korunovat svůj svatební den.

Vysoké jehly si zkrátka mohou dovolit jenom nevěsty, které jsou na ně zvyklé a jsou si v nich absolutně jisté!Vysoké podpatky jehly 300x87 Oblečení na svatbu

Svatební boty na pláž

Exotická svatba a obřad na pláži? Proč ne? Takovému stylu svatby je však opět nutné se přizpůsobit, v pohodlné chůzi by vám mohly bránit nejen boty s podpatkem, ale i široká sukně nebo šaty s vlečkou. Výběr bot je v tomto případě zcela zřejmý a jednoznačný – ploché, jemně zdobené sandálky nebo letní botky typu baletky vás nijak neomezí a při správném výběru barvy a zdobení budou vypadat skvěle.Svatební boty na pláž 300x79 Oblečení na svatbu

Jak si vybrat svatební střevíčky

Jak si vybrat svatební střevíčky Oblečení na svatbuZdálo by se, že výběr obuvi pro Váš velký den není příliš důležitý, ba okrajový. Ale je to přesně naopak. Nezapomeňte, že ve svatebních střevíčcích prožijete takřka celý den!

Vyplatí se správný výběr. Vaše zdraví je na prvním místě. Pokud nejste zvyklá na boty na podpatku, vezměte si pohodlnější obuv do zálohy a po obřadu se můžete v klidu přezout. Elegantní obuv existuje i na menším podpatku. Dbejte jak na pohodlí, tak i na výjimečnost okamžiku.

Vše musí ladit
Svatební boty si nevěsta vybírá podle šatů. Rovněž je nutné přihlédnout k aktuálnímu ročnímu období. Jiné botky vybírejte na zámek, jiné na hrad nebo do kostela. Volte vždy s přihlédnutím k místu obřadu. Svatební boty by měly mít identickou barvu s róbou. Ideálu docílíte, když sjednotíte nejen šaty a obuv, ale také ostatní doplňky jako jsou šperky nebo ozdoby ve vlasech. Ku příkladu pokud budete mít šaty s aplikací krajky, vyberte si i střevíčky s krajkou.

Život na vysoké noze
Samozřejmostí je bota na vhodném podpatku. Vyberte si takový, abyste netrpěla. Nejlépe se hodí podpatek střední velikosti, ale odvážné dámy mohou sáhnout i po vyšších podpatcích či jehlách. Navíc podpatky nádherně formují ženskou postavu. Jsou symbolem svůdnosti i elegance. V barvách jednoznačně dominuje a vyhrává bílá barva a její odstíny. Velmi romanticky a něžně vypadají také botičky v jemných odstínech růžové, bleděmodré, fialové, ale i trochu extravagantní lodičky v stříbřité a zlaté barvě. Nádherné jsou pohádkové botky ze saténu.

Buďte princeznou
Velmi stylově až takřka „princeznovsky” vypadají střevíčky s malými perličkami. Prim však hrají jednoduché lodičky, které se hodí snad ke každým šatům. Vždyť v jednoduchosti je krása. Sandálky si vyberte pro svatbu v létě. Pokud ale například budete mít svatbu v kostele, tak se jim i v létě raději vyhněte. Zajímavé jsou i střevíčky na klínku, které se hodí k netradičním šatům. Pokud budete mít obřad na romantickém exotickém ostrově, nejlépe se hodí nevinné bílé sandálky bez podpatku, které nádherně splynou s atmosférou pláže, jemného písku a mořského vánku. Nosí se i střevíčky s různými aplikacemi. Od flitrů a korálků, přes kamínky v pastelových barvách, až po zlaté a stříbrné přezky.
Ať už zvolíte jakékoliv svatební boty, nezapomeňte na dokonale upravené nehty na nohou.

Kde ulovit ty nejhezčí svaetbní boty?
Svatební střevíce můžete koupit ve specializovaných obchodech, kde prodávají i svatební róby. K většině svatebních kolekcí existují i doplňky včetně obuvi. Ceny jsou různé. Dle použitého materiálu, exkluzivity modelu i značky. V průměru začínají ceny na 1000 Kč. Koupi střevíčků volte také v případě, že si je chcete nechat jako památku. Další velmi oblíbenou možností jsou půjčovny. V široké paletě obuvi k zapůjčení si jistě vyberete. Navíc je to velmi praktická varianta, která Vám neprovede vítr v peněžence. Vypůjčení bot začíná zhruba na ceně od 500 Kč.
Svatební lodičky si můžete vybrat i na internetu v klidu domova. Před koupí si nezapomeňte důkladně změřit chodidlo, abyste nebyla zklamaná. Vyplatí se řídit radami internetového obchodu, ve kterém chcete obuv zakoupit.
Šaty si vyberte v dostatečném předstihu, ať pak máte dost času, soustředit se na ostatní doplňky. Navíc si stihnete obuv i dokonale prošlápnout, abyste měla jistý krok.
Pokud máte nadměrnou velikost obuvi, tak nezoufejte. Dnes už se vyrábí i široká škála svatebních střevíčků ve větších velikostech.

Kabelka ke svatebním šatům

Kabelka ke svatebním šatům Oblečení na svatbu

Kam dát během svatebního obřadu pudr a kapesníček? Nezapomeňte během svatebních příprav na tento doplněk!

Kabelka ke svatebním šatům dotváří vzhled Vašeho svatebního outfitu. Svatební kabelka musí dokonale ladit se svatebními šaty i ostatními doplňky. Proto věnujete výběru kabelky ke svatební róbě náležitou pozornost. Pokud tápete, s sebou na nákupy si vezměte maminku nebo zkušenou kamarádku.

Kabelka koupená i z půjčovny

Při hledání správné kabelky máte několik možností. Kabelku si můžete zakoupit ve specializovaném svatebním salonu. Zde Vám nabídnou nejlepší model, který se bude hodit k Vašemu celkovému outfitu. Kabelku si samozřejmě můžete obstarat také v půjčovně se svatebními a společenskými šaty. Svatební kabelku můžete dostat také jako dárek od Vašeho snoubence nebo přátel. Kabelku je možné také podědit jako rodinné dědictví, předávané z matky na dceru. Taková retro kabelka z třicátých let ozvláštní a rozsvítí Váš model. Nebojte se zazářit!

Kabelka ke svatebním šatům zdarma

Některé svatební salony nabízí také speciální akční nabídky. Pokud si zakoupíte nebo půjčíte šaty, obdržíte kabelku zdarma. Stačí projít internet a zhodnotit jednotlivé nabídky.Kabelka Oblečení na svatbu

Nutnost svatební kabelky

Možná si říkáte, jestli je vůbec nutné mít na svatbě kabelku? Věřte že ano, jistě ji velmi oceníte. Jednak jde o velmi stylový doplněk k šatům. Kabelka je jakousi třešničkou na dortu. Stejně jako závoj nebo svatební kytice. Navíc je to i velmi praktická pomůcka při nenadálých situacích. Svatební kabelka může velmi vhodně suplovat jakousi „krabičku“ poslední záchrany. Ve Vaší svatební kabelce by rozhodně neměl chybět kapesník, základní šminky, brýle, občanka a další drobnosti, po kterých byste mohla během svatebního obřadu zatoužit. Rozhodně mějte v kabelce rtěnku, řasenku, pudr a hlavně zrcátko.

Pompadurka nebo psaníčko Oblečení na svatbuPompadurka nebo psaníčko?

Design i tvar kabelky vybírejte dle vzhledu šatů. Ke stylovým retro šatům zvolte psaníčkovou kabelku se zajímavými aplikacemi. Flitry a přezky nejsou na škodu. K princeznovským šatům zvolte romantickou minikabelku, tzv. pompadurku. K jednoduchým šatům vezměte elegantní a nadčasovou saténovou kabelku. V barvách příliš neexperimentujte a volte střídmost. Nádherná je noblesní kabelka v šampaňské barvě, která má vrchní látku pošitou jemnými perličkami. Zkuste i kabelku s lehkými peříčky a šňůrkou na stažení. Jednoduchost vždy vyhrává. Nevhodnými doplňky můžete zcela zhatit celkový dojem z Vašeho svatebního modelu. Buďte dokonalá!

Pelerínky a kabátky

Pelerínky a kabátky Oblečení na svatbu

Budete-li se vdávat v období, kdy venku není úplně teplo, určitě nepohrdnete radami, jak si správně vybrat pelerínu nebo slušivý kabátek.

V zimním období a v chladnějších letních dnech budete potřebovat něco, čím by se dala zakrýt odhalená ramena či tenká látka šatů. Bylo by zbytečné riskovat, že při přechodu z auta na obřad vymrznete tolik, že se budete třást ještě při svatebním proslovu oddávajícího.

Naštěstí s tím počítají i svatební salóny, a tak strach, že byste nesehnala vhodný přehoz přes šaty, rozhodně není na místě. Naopak ve většině salónů disponují širokou nabídkou a ochotně poradí, co se k vašim šatům hodí nejlépe.

Nemusí vám být líto, že krásné šaty zahalíte před zraky ostatních, přehoz vám poslouží venku při přesunech z jednoho místa do druhého a na obřadu i svatební hostině ho můžete bez starostí odložit. Vhodně zvolený navíc pomůže doladit celkový vzhled a dokonce zakrýt případné tělesné nedostatky.

Vybírejte podle ročního období. V zimě užijete spíš teplejší kožešinová bolerka, štoly nebo kabátky, v letních měsících postačí lehká pelerína, boa případně šálka. Důležité při výběru je barevně i stylově sladit přehoz s šaty. Měla byste proto zkoušet obojí současně. V barvách máte na výběr od bílé přes smetanovou a zlatou až po barvy výraznější, které se hodí k šatům se stejně barevným zdobením.
Pestrá je i nabídka materiálů. Kožíšky mohou být jak z pravé kožešiny, tak v různých imitacích, kabátky se dělají obvykle z pevnějších látek. Do chladnějšího počasí bývají zateplené, podšité fleecem, na léto vyberte třeba lehký saténový. Teplo vám bude i v kožešinové peleríně nebo štole, letní varianta bývá ze šifónu či saténu. Pelerína má často na spodním okraji a kolem krku lemování z jemné kožešiny nebo peří. Šálu využijete spíš v teplejším počasí, v nabídce jsou šifónové, hedvábné, z jemného či pevnějšího saténu, ale i teplejší kožešinové. Krásným a moderním doplňkem bude šála z peří. V módě je pštrosí peří a péra afrického ptáka marabu, působí velmi luxusně. V teplých dnech můžete obléct krajkové kabátky, buď s dlouhým, nebo krátkým rukávem, které budou plnit spíš funkci estetickou.
Přehozy často bývají různě zdobeny, ať už korálky, kamínky, nebo stuhami na zavázání. I v tomto případě platí zásada, že čím zdobenější jsou šaty, tím jednodušší by měly být doplňky.

Pokud si budete svatební šaty půjčovat, je dobré si současně rezervovat i vybraný přehoz. Cena za půjčení se pohybuje od 300 do 1 000 Kč. Ve většině salónů jsou dostatečně vybaveni, takže ho můžete v případě teplého počasí nakonec odmítnout, aniž byste za něj museli platit.

Jak vybrat svatební oblek pro ženicha

svatební oblek pro ženicha Oblečení na svatbu

Při vybírání obleku pro ženicha je důležité držet se určitých zásad. Svatební pár musí být především dokonale sladěný a to jak barvou tak i stylem. Budoucí ženich by měl vybírat svůj oblek až podle toho, jaké šaty si zvolí nevěsta.

Pánové se mohou rozhodnout, zda si pořídí oblek nový, koupený nebo šitý přímo na míru, či využijí služeb svatebních salónů a své „ano“ řeknou v obleku vypůjčeném. Většina salónů dnes již nabízí velký výběr společenských obleků i pro muže, ceny se pohybují v rozmezí od 1.500,- do 4.000,-Kč.
Nosí se nejen klasické obleky, oblíbené jsou fraky i smokingy, velmi elegantně působí žaket.

Klasický oblek, ať už jednořadý nebo dvouřadý, je stále nejoblíbenější a při správném výběru vhodný pro všechny druhy svatebních obřadů. Hodí se k jednodušším šatům nevěsty a musí především dobře sedět. Dnes už často muži volí i jiné barvy než jen černou, stále oblíbenější jsou světle šedé, béžové či bílé obleky, ale povoleny jsou i pestřejší varianty. Důležité je přitom přizpůsobit výběr barvy barvě šatů nevěsty. Pokud má například nevěsta šaty smetanové, rozhodně se nedoporučuje oblek bílý. Smetanová pak působí vedle bílé zašle. Košile by měla korespondovat s oblekem, může být také ve stejném odstínu, jako jsou šaty nevěsty. Dvouřadý oblek zůstává zapnutý, jednořadý může ženich rozepnout při sedání. Boty by měly být šněrovací v barvě obleku, to samé platí pro ponožky. Celkový dojem může vylepšit vesta. Pánové mají mnoho možností jakou zvolit. Odlišná barva vesty dokáže oblek oživit, stejně tak materiál. Velmi luxusně působí lesklá vesta.
K obleku se nejlépe hodí kravata, v nabídce jsou dnes různé typy svatebních kravat a uzlů. Také askot – pánská šálka – vypadá velmi elegantně.

Frak je považován za nejslavnostnější večerní oblek. Je vhodný pro velké svatby, hodí se k bohatě zdobeným šatům nevěsty. Typické černé sako mírně pod pás se šosy sahajícími až pod kolena se nosí vždy rozepnuté. Nedílnou součástí jsou kalhoty s bočními lampasy a bílá košile s naškrobeným stojáčkem a manžetovými knoflíčky. Vesta s hlubokým výstřihem až skoro do pasu může být v černé, bílé nebo smetanové barvě, někdy bývá nahrazena širokým lesklým pásem. Motýlek by měl být bílý. K fraku se nosí černé lakýrky, do nich pak vyšší ponožky stejné barvy. Vhodnými doplňky jsou bílé rukavice, černý cylindr a hůlka.

Smoking je společenský večerní oblek, méně slavnostní než frak Nosí se nejčastěji v černé barvě, ale může být i bílý nebo modrý. Charakteristické jsou kontrastní lesklé klopy potažené hedvábím, někdy mohou být stejně potažené i knoflíčky. Ke smokingu patří kalhoty téže barvy s širokými lampasy. Košile je vhodná bílá nebo béžová se stojáčkem nebo s tuhým límcem, který má přeložené špičky. Vesta je vždy ve stejné barvě jako smoking. Motýlek by měl být černý, ručně vázaný. Doplňkem může být široký lesklý pás, který se váže kolem pasu pod vestu. Ke smokingu se nosí lakýrky a vysoké ponožky samozřejmě v barvě obleku.

Žaket je denní oblek, dnes již ne tak častý, přesto vhodný právě ke svatebnímu obřadu. K dlouhému kabátu tmavé barvy (černá, tmavě šedá, tmavě modrá) se nosí proužkované kalhoty, bílá košile a vestička s perleťovými knoflíky, která mívá obvykle jinou barvu než je žaket – šedou nebo krémovou. Hodí se kravata nebo askot, může být i vázací motýlek v černé barvě. K žaketu patří elegantní černé boty, nemusí být lakované. Vhodným doplňkem může být cylindr.

Pánové by měli přihlédnout i k typu své postavy, mohou tak lehce zakrýt některé nedostatky nebo naopak zdůraznit přednosti.

Pokud je muž vysoký a štíhlý, má volnou ruku při výběru. Může si dovolit téměř vše a vždy bude působit elegantně. Pro tento typ postavy se hodí moderní jednořadé obleky se zapínáním na čtyři nebo pět knoflíků, ale i klasické dvouřadé obleky. Slušet mu budou světlé barvy, štíhlý pas zvýrazní šerpy a lesklé pásy. Pozor jen na správnou délku rukávů a nohavic.

Urostlý muž vyšší postavy by měl zvolit oblek jednoduchý a hladký, spíše s jednořadým zapínáním. Vhodné jsou tmavší barvy, které postavu opticky zeštíhlí. Vesta pomůže zakrýt větší bříško a připoutá více pozornosti obleku. Pro muže se širším obvodem pasu nejsou vhodné šerpy a pásy.

Pro menší štíhlou postavu se nejlépe hodí jednořadé sako se zapínáním na dva nebo tři knoflíky. Kalhoty by měly být klasické nebo s puky. Pánové si mohou nechat do saka všít vycpávky, které postavu opticky zmohutní. Nohy prodlouží i kalhoty s lampasy, vhodným oblekem je proto frak nebo smoking.

Menší silnější muž bude dobře vypadat v tmavém saku s jednořadým zapínáním na dva nebo tři knoflíky. Zapnuté sako se nesmí rozevírat a napínat. Objem pomůže zakrýt vesta, naopak naprosto nevhodné pro tento typ postavy jsou šerpy a pásy.

A ještě jeden tip. Aby se ženich odlišil od svatebních hostů, může si místo myrty připevnit na klopu saka výraznější ozdobu. Efektně působí třeba menší vazba ze stejných květin, z nichž má nevěsta svatební kytici. Pro ostatní ozdoby ovšem platí, že méně je více. Ucho plné náušnic nebo silné řetězy omotané kolem krku či zápěstí mohou celkový dojem spíš pokazit.

Jak uvázat kravatu?

Jak uvázat kravatu Oblečení na svatbu

Uvázat kravatu není těžké, ale vyžaduje to trochu cviku. Jestli pánové, kteří se chystají na vaši svatbu, nejsou zrovna zvyklí nosit kravaty denně, určitě se jim ten tento návod bude hodit.

Kravatový uzel Manhattan

Kravatový uzel Manhattan je menší, lehce asymetrický a má podlouhlý tvar. Vypadá dobře na kravatách z těžších látek.

Manhattan je nejpoužívanějším kravatovým uzlem. Je nejjednodušší ho uvázat, takže by neměl být problémem ani pro začátečníky.

Hodí se téměř ke každému typu košile, je vhodný pro denní nošení. Manhattan vypadá nejlépe v kombinaci s košilí, která má úzký až středně široký límec.Kravatový uzel Manhattan Oblečení na svatbu

Kravatový uzel Windsor

Kravatový uzel typu Windsor je silný, široký, symetrický a má trojúhelníkový tvar.

Windsor se hodí především pro slavnostní příležitosti, na důležité prezentace, přijímací pohovory či k soudu. Nejlépe vypadá s košilí, která má široký límec.

Windsor se nehodí pro muže s krátkým krkem, protože svou mohutností krk ještě více zkracuje.Kravatový uzel Windsor Oblečení na svatbu

Kravatový uzel Poloviční Windsor

Kravatový uzel typu Poloviční Windsor je skromnější verzí Windsoru. Je symetrický a má trojúhelníkový tvar. Vypadá dobře na kravatách z lehkých a středně těžkých látek.

Poloviční Windsor se hodí téměř ke každé košili, nejlépe vypadá se středně širokým límcem.Kravatový uzel Poloviční Windsor Oblečení na svatbu

Oblečení svatebních hostů

Nejen nevěstě a ženichovi nastává před svatbou nelehký úkol – vybrat, co na svatbu. S podobným problémem se potýká především dámská část pozvaných hostů. Nechte si poradit, jak co nejlépe zvolit oblečení na svatbu vašich přátel.

Jedním z hlavních kritérií při rozhodování se, co si obléci, je styl, v jakém se bude svatba odehrávat. Dnes už nejsou výjimkou svatby historické, filmové, exotické, nebo jakkoliv jinak netradiční, kde se předpokládá, že i hosté budou oblečeni tematicky. Pokud vaši přátelé chystají právě něco takového, jistě budete předem obeznámeni, v čem byste se měli dostavit. Pak máte dostatek času zajistit si vhodný kostým.Oblečení svatebních hostů Oblečení na svatbu
Ovšem obvyklejší problém s tím, co si obléci, se týká právě svateb tradičních, ať už více či méně formálních. Předem se zajímejte o to, v jakém prostředí bude svatba probíhat. Jistě se jinak obléknete na venkovskou oslavu s grilováním na zahradě a mnohem slavnostnější oblek bude třeba zvolit na svatbu na zámku se slavností v luxusní restauraci.

Jste-li pozváni na klasickou svatbu, volte vždy oblečení společenské. Pro muže je nejvhodnější klasický oblek, který nemusí být jen v barvě černé. Pánové mohou obléci i světlejší barvy, pouze pro velmi formální večerní obřad bude černý oblek nezbytnou nutností.

Dámy mají v případě společenského oblečení mnohem volnější ruku. Mohou si dovolit jak kostým, tak šaty, slavnostnější jsou pak šaty dlouhé. Při výběru barev platí dvě zásady. Vynechejte černou, která patří spíš na pohřeb, a bílou, na ni má ve svatební den nárok pouze nevěsta. Ta by měla také nejvíc ze všech zářit, proto zapomeňte na výrazné a křiklavé barvy, které na svatbách většinou stejně působí nevkusně až vulgárně. Nehodí se ani příliš odvážné modely, jako jsou minisukně sotva zakrývající pozadí nebo výstřihy odhalující víc, než je třeba. To ovšem neznamená, že musíte být za šedou myšku, snažte se však působit především elegantně a ne vyzývavě. Myslete i na roční období a počasí. V parných dnech oceníte především lehké prodyšné letní šaty, barvy se hodí světlé pastelové, vzory by měly být drobnější. To samé platí i o doplňcích, žádné robustní šperky a velké kabely.

Pokud svatba probíhá méně formálně, často bývá zvykem, že se hosté mohou v průběhu oslavy převléci ze společenských šatů do pohodlnějšího oblečení na svatbu. Snažte se však nesrazit svým vzhledem úroveň celé slavnosti. Vaše oblíbené odrbané džíny nechte doma, pokud nemáte jistotu, že v podobných modelech přijde i zbytek společnosti.

Snad není nutné dodávat, že džíny a oblečení určené pro volný čas, v žádném případě nepatří na svatební obřad.

Co obléci na svatbu dětem?

Co obléci na svatbu dětem Oblečení na svatbuDěti většinou společenské události jako je svatba milují a dokáží je mile oživit svým bezprostředním chováním. Pokud máte v příbuzenstvu nebo v okruhu přátel malé dítě nebo děti, které by vám mohly jít za družičky či za mládence, pak je třeba vyřešit otázku oblečení na svatbu i pro ně.

Protože děti rychle rostou a ze společenských šatů většinou vyrostou dříve, než je stačí unosit, je vcelku zbytečné pořizovat oblečení nové. V naprosté většině svatebních salónů najdete různě široký sortiment šatů i pro družičky a mládence. Obvykle bývají k dostání od velikosti 98, tedy pro děti zhruba od dvou let, ale samozřejmě je možné sehnat i menší. Dětské společenské oblečení se dá zapůjčit přibližně od 300 Kč do 1 000 Kč.

Družičky by měly ladit s nevěstou nejen barevně, ale i stylem. V některých salónech najdete modely šatů, k nimž je možné zapůjčit naprosto totožné zmenšeniny pro družičky. Malá i větší děvčátka v romantických svátečních šatičkách dodají celé svatbě něžný půvab. Oblíbenou ozdobou do vlasů družiček je věneček, hezky budou vypadat i drobné kvítky nebo sponky s perličkami, čelenka nebo korunka podobná nevěstině. Družička může držet v ruce malou kytičku opět ze stejných květů, jako má nevěsta svatební kytici, nebo svatební košíček naplněný okvětními lístky. Ty pak vyhazuje před nevěstou ve svatebním špalíru. V salónu pořídíte i všechny ostatní doplňky, jako jsou rukavičky, pelerínky, střevíčky. Jestliže bude družiček více než jen jedna, snažte se, aby měly všechny stejné šaty i doplňky. Není to sice podmínkou a vzhledem k tomu, že se děvčátka mohou lišit věkem a velikostí, nemusí být jednoduché sehnat stejné oblečení, ale pokud se vám to podaří, bude celkový dojem obzvlášť vydařený.

I chlapci budou vypadat ve společenském obleku jako malí ženichové a spolu s družičkou tvořit roztomilou dvojici. Obléci jim můžete kalhoty s košilí a vestičkou nebo frak. Vhodným doplňkem může být klobouk či cylindr. Stejně jako v případě šatů družičky by měl obleček mládence ladit s ženichovým oblekem. Pokud má ženich šaty světlé, pořiďte i pro mládence oblečení na svatbu ve stejném odstínu. Až si prohlédnete svatební fotografie, rozhodně nebudete litovat.

Myslete na to, že děti zpravidla neposedí a stále někde poletují a oblečení by se mohlo nejen umazat, ale i poškodit. Společenské šaty také nemusí být pro děti zrovna nejpohodlnější, proto je po obřadu raději převlékněte ze svatebních šatů do běžného oblečení. Děvčátkům můžete obléci volné sváteční šatičky, chlapcům kalhoty a košili neformálního stylu.

Články jsou v celé verzi publikovány na www.svatba.cz

Autoři: Olga Stodolová, Radka Jahodová, Jana Rejchrtová, Veronika Moreira Tůmová, Slakkie

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

One Response to “Oblečení na svatbu”

  1. Man I love your comment and it is so good and I am gonna save it. One thing to say the Indepth analysis you have done is greatly remarkable.No one goes that extra mile these days? Bravo!!! Just one more suggestion you caninstall a Translator Application for your Worldwide Readers .

Leave a Reply